MECLİS BAŞKANIMIZDAN İKİ SÖZ BİRDEN

Merhum Genel Sekreterimiz İbrahim Keresteci anısına düzenlediğimiz muhteşem ödül töreninde Genel Başkanımız Levent Uslu’nun dile getirdiği Yerel Yönetimlerdeki Memurlarımızın kronikleşmiş iki sorunun çözümü ile ilgili TBMM Başkanımız Binali Yıldırım’dan söz aldık.

Konuşması sıkça alkış ve tezahüratlarla kesilen Genel Başkanımız Levent Uslu, açış konuşmasında son iki yıl boyunca krize dönüşmüş olan iki sorunu dile getirdi.

“BEM-BİR-SEN’in yakışıklı genel başkanı Levent Uslu güzel konuştu, güzel şeyler de söyledi, hemen arada iki tane de sipariş verdi” diyen Meclis Başkanımız Binali Yıldırım ise “Türkiye’nin kaderini değiştiren milyarlık işlere imza atan ve geçmişi olan birinin ‘yemek, kreş parası’ gibi meselelerle bir saniye bile vaktini kaybetmez. Size söz veriyorum. Bir pazarlık konusu olamaz. Bugün için bu görevi üzerime aldım. Birkaç gün içinde çözmek benim sözümdür. Size bunun sözünü veriyorum.” cevabını verdi.

GENEL BAŞKANIMIZIN TALEBİNE KARŞI, MECLİS BAŞKANIMIZDAN SÖZ!

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Genel Başkanımız Levent Uslu, İstanbul’da düzenlediğimiz görkemli “9. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri” törenindeki konuşmasında, Yerel Yönetimlerde Memurların kronikleşmiş iki önemli sorununa temas etti. Problemlerin çözümü konusunda hassasiyet gösteren TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım görevi üzerine alarak söz verdi.

LEVENT USLU: İKİ SUNİ SORUN, KRİZE DÖNÜŞTÜ!

9. İbrahim Keresteci Basın Ödülleri Töreni’nin açış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Levent Uslu, Yerel Yönetim hizmet kolunda Memurlarımızın sorunlarına da değindi.

Konuşmaları sıkça tezahüratlarla kesilen Genel Başkanımız Uslu, TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’a hitaben şunları söyledi:

“Sayın Başkanım. Bugün burada itfaiyeciler, zabıtalar, sağlıkçılar, eğitimciler, teknik elemanlar, sanatçılar, Yerel Yönetim hizmet kolundaki bütün çalışanlar buradalar; temsilcileri buradalar ve 1 milyonu aşan üyesi ile Memur-Sen Konfederasyonumuza üye sendikalarımızın İstanbul’daki şube başkanları buradalar. Memur-Sen ailesi olarak bu önemli günümüzde bizlerle birlikte olmanızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.

İstanbul’da Yerel Yönetimlerde 25 bini aşkın Memur çalışmakta. 25 bin Memurumuzdan 19 bini Elhamdülillah Bem-Bir-Sen’imize üyedir. Başkanlığına aday olduğunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan 14 bin Memurdan ise 12 bine yakını yine sendikamız Bem-Bir-Sen üyesidir. Yöneticilerimizin projeleri ve Memurlarımızın gayretiyle İstanbul’un sizinle daha da güzelleşeceğine inancımız tamdır.

Hoşgörünüze sığınarak Yerel Yönetim Memurlarımızın 2 problemini arz etmek istiyorum. Türkiye genelinde Yerel Yönetimlerde son birkaç yıldır iki suni problem kriz hâline gelmiştir. Birincisi yemek yardımı konusudur. Çalışan Memurlarımızın insani olarak yemek ihtiyacı vardır. Yemek Yardımı konusu büyük bir krize dönmüştür ve Türkiye genelinde 120 bin Memur çalışanımızdan 60 bini bu sorunla karşı karşıyadır. Bu yemek yardımı probleminin geçmişe dönük zimmetleri ile affı, bugünü ve geleceğe dönük çözümleri sizin yardımlarınıza muhtaç durumdadır.

Kreş yardımı ile ilgili bir zimmet var. Bin 700’ün üzerinde Memurumuzu ilgilendiriyor ve şu anda rücu etmiş durumda. Bu iki konuda hem affı hem de kreşin çözümü noktasında sizlerden yardım bekliyoruz.”

BİNALİ YILDIRIM: YAKIŞIKLI BAŞKAN GÜZEL KONUŞTU, ARADA İKİ TANE DE SİPARİŞ VERDİ…

Genel Başkanımız Levent Uslu’nun dile getirdiği taleplerle ilgili TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın esprili konuşması salonda keyifli anların yaşanmasına neden oldu.

Sözlerine “BEM-BİR-SEN’in yakışıklı genel başkanı Levent Uslu güzel konuştu, güzel şeyler de söyledi, hemen arada iki tane de sipariş verdi” diyerek başlayan Binali Yıldırım, “İstanbul’un her köşesinde, tam 122 noktada, 300 yıldan fazla, 4 bin personeli ile gece gündüz biz rahat uyurken ayakta duran, elleri tetikte dik duran itfaiyeci kardeşlerimiz İstanbul’un can ve mal emniyetini sağlıyor. Sağ olun, var olun”. Kutsal bir görev yapıyorsunuz. Aynı şekilde zabıta kardeşlerimiz, aynı şekilde sağlıkçılarımız; insanımıza hizmet eden, insanımızın hayat kalitesini yükselten, insanımızın hayatını kolaylaştıran kim olursa olsun, başımız gözümüz üzerinde yeri var.” dedi.

Tezahürat ve alkışlarla sözleri kesilen Binali Yıldırım, Genel Başkanımız Levent Uslu’nun dile getirdiği taleplerle ilgili sözünü şu ifadelerle verdi:

“Değerli kardeşlerim! Evet, önümüzde bir seçim var. Bu seçimde de adaylar ortaya çıkacak ve düşüncelerini, projelerini hemşerileriyle paylaşacaklar. Bundan doğal bir şey yok. Günün sonunda sandığa gidenler kim daha ikna edici olmuşsa, kim daha akla yatacak şeyler söylemişse ona karar verecek. Verilen karar bizim için en makbul, en doğru karardır. Rabbim hepimize doğru kararlar vermeyi nasip eylesin.

Adaylığımız resmen Yüksek Seçim Kurulunda onaylandıktan sonra basın mensupları ile daha çok görüşeceğiz. Çünkü İstanbul’un her tarafına ilçe belediye başkanları adaylarımızla beraber bütün sivil toplum kuruluşları, bütün paydaşlar; gençler, kadınlar, yaşlılar; Memuru, çalışanı, esnafı velhasıl bu şehri ayağa kaldıran, bu şehri ileriye taşıyan 15 milyon İstanbullu ile çeşitli vesilelerle bir araya geleceğiz. Baştan beri söylediğim bir şey var: Az konuşacağız, daha çok dinleyeceğiz! Çünkü Rabbimiz bize boşuna iki kulak bir ağız vermemiş. Yani iki dinleyin bir konuşun diye. Bunda bir hikmet var.

Üç şey makbuldür. Biz de ona riayet edeceğiz: Musa’nın asası, babanın kesesi, sözün kısası… Dünya değişiyor çok değerli dostlar. Bakın Levent Başkan dedi ki, ‘Efendim kreşle ilgili zimmet çıktı, yemek fişi verdi, niye verdi, geriye dönük şeyler isteniyor!’

Değerli arkadaşlar. Karşınızda 12 yılda Türkiye’yi, alt yapıda 39. sıradan, dünyadan 9.  sıraya yükseltmiş birini görüyorsunuz. Hava yolunu halkın yolu yapan birini görüyorsunuz. Yolları bölen, gönülleri birleştiren birisini görüyorsunuz. Yolları bölen, milleti birleştiren birini görüyorsunuz ama söylediğimiz bir şey var. Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bu kadar açık konuşuyoruz. Bizim için makamlar, mevkiler geçer, gider. Büyük projelere, büyük köprülere, büyük havalimanlarına, hastanelere, Türkiye’nin kaderini değiştiren milyarlık işlere imza atan ve geçmişi olan birinin ‘yemek, kreş parası’ gibi meselelerle bir saniye bile vaktini kaybetmez. Size söz veriyorum. Bir pazarlık konusu olamaz. Bugün için bu görevi üzerime aldım. Birkaç gün içinde çözmek benim sözümdür. Size bunun sözünü veriyorum. Bunlar, seçim vaadi falan değil. Bunlar en temel insani ihtiyaçlardır arkadaşlar. Biz bu kurumları biliriz. Bize ne ot yoldurduklarını biliriz. Biz onlara rağmen 20 bin kilometre yol, 56 havalimanı, Hakkâri’den Edirne’ye kadar internet ve akıl yoları ile bu ülkeyi donattık. Onun için onların anlayacağı dili iyi bilirim. Gereğini yaparım.”

Genel Başkanımız Levent Uslu ile TBMM Başkanımız Binali Yıldırım arasında kürsüden gerçekleşen keyifli diyalog, salondaki davetlilerin sıkça tebessüm etmesine, tezahürat yapmasına ve uzun süre alkışlamasına neden oldu.